2022 CrossFit Games Day Three Results — Tia-Clair Toomey Takes Pole Position


The 2022 CrossFit Games are down to their final two days this coming weekend. Day Three in Madison, WI, was challenging all around. The Individual competitors pushed through three events and concluded with a fitting finale — a Husafell bag carry to the top of the Wisconsin State Capitol Building’s main steps.

Near the start of the day, Tia-Clair Toomey captured the overall lead for the women for the first time. She is two points ahead of Mal O’Brienwho was at the top of the leaderboard after Day One and Day Two. Event Seven might have been where Toomey separated herself after a second-place finish to Individual rookie Alexis Raptis.

On the Men’s side of the affairs, Ricky Garard extended his overall lead and could soon see himself winning his first-ever Fittest Man on Earth® title. Here are the top 10 athletes on the respective leaderboards for both divisions after Day 3 of the 2022 CrossFit Games:

Men

  1. Ricky Garrard [Australia] -655 points
  2. Justin Medeiros [USA] — 568 points
  3. Roman Khrennikov [Russia] — 541 points
  4. Jeffrey Adler [Canada] — 483 points
  5. Samuel Kwant [USA] — 474 points
  6. Saxon Panchik [USA] — 458 points
  7. Patrick Wellner [Canada] — 455 points
  8. Bjorgvin Karl Gudmundsson [Iceland] — 446 points
  9. Noah Ohlsen [USA] — 442 points
  10. Lazar Dukic [Serbia] — 442 points

Women

  1. Tia-Clair Toomey [Australia] – 500 points
  2. Mallory O’Brien [USA] — 498 points
  3. Emma Lawson [Canada] — 480 points
  4. Haley Adams [USA] — 465 points
  5. Danielle Brandon [USA] — 462 points
  6. Kristi Eramo O’Connell [USA] — 462 points
  7. Arielle Loewen [USA] — 420 points
  8. Brooke Wells [USA] — 400 points
  9. Gabriela Migala [Poland] — 396 points
  10. Alexis Raptis [USA] — 387 points

[Related: 2022 NOBULL CrossFit Games Results and Leaderboard]

Individual Event Five Results — The Capitol

For now:

  • 20 Pig Flips
  • 3.5-mile Run
  • 200-meter Jerry Bag Carry
  • 200-meter Husafell Carry

No time limit.

Women: 350-pound Pig, (two) 70-pound Jerry bags, 150-pound Husafell
Men: 510-pound Pig, (two) 100-pound Jerry bags, 200-pound Husafell

Athletes start with Pig Flips at the Alliant Energy Center (AEC) Center and move to the Capitol. Once there, they will work through farmers’ carries with Jerry bags, and Husafell carries down State Street. They finish on the steps of the Wisconsin State Capitol building.

Individual Women’s Results

  1. Gabriela Migała – 33:34.67
  2. Laura Horvath — 35:02.72
  3. Tia-Clair Toomey – 35:11.29
  4. Brooke Wells – 35:13.89
  5. Haley Adams — 35:51.51
  6. Danielle Brandon — 36:05.00
  7. Amanda Barnhart — 36:05.92
  8. Kristi Eramo O’Connell – 37:12.19
  9. Mal O’Brien — 37:20.04
  10. Emma McQuaid – 37:58.62

Individual Men’s Results

  1. Ricky Garrard – 31:54.47
  2. Roman Khrennikov — 32:01.47
  3. Travis Mayer – 32:16.22
  4. Sam Kwant – 32:47.67
  5. Jason Hopper — 33:04.11
  6. Jeffrey Adler – 33:16.60
  7. Alex Vigneault — 33:53.84
  8. Justin Medeiros — 34:08.32
  9. Björgvin Karl Gudmundsson – 34:12.77
  10. Biden Brown — 34:27.50

Individual Event Six Results — Up and Over

Three rounds for time:

  • 12 Muscle-Ups
  • 25 Jump-Overs
  • 30 GHD Sit-Ups

Then:

Women: Jump 50-in log, 30-in box, 20-in Pig, lunge 125-lb axle bar
Men: Jump 50-in log, 42-in box, 20-in Pig, lunge 185-lb axle bar

Time limit: 18 minutes

Individual Women’s Results

  1. Tia-Clair Toomey — 11:58.92
  2. Mal O’Brien — 12::58.91
  3. Emma Lawson – 13:29.56
  4. Haley Adams — 13:41.11
  5. Danielle Brandon – 13:41.83
  6. Kara Saunders – 13:46.47
  7. Matilde Garnes – 13:52.24
  8. Bailey Rayl — 14:15.70
  9. Paige Semenza — 14:30.20
  10. Arielle Loewen — 14:36.73

Individual Men’s Results

  1. Saxon Panchik — 12:40.00
  2. Justin Medeiros — 13:09.31
  3. Ricky Garrard – 13:17.76
  4. Samuel Kwant – 13:37.84
  5. Björgvin Karl Gudmundsson — 13:39.71
  6. Cole Sager — 13:44.84
  7. Noah Ohlsen — 14:05.20
  8. Patrick Wellner — 14:09.22
  9. Uldis Upenieks – 14:13.72
  10. Spencer Panchik -14:13.97

[Related: How to Do the Goblet Squat For Lower Body Size and Mobility]

Individual Event Seven Results — Echo Press

For now:

  • Echo Bike — Men: 30 calories Women: 25 calories
  • 10 block Handstand Push-up
  • Echo Bike — Men: 20 calories Women: 15 calories
  • 10 block Handstand Push-up
  • Echo Bike — Men: 20 calories Women: 15 calories
  • 10 block Handstand Push-up
  • Echo Bike — Men: 30 calories Women: 25 calories

Women: two-inch deficit
Men: 3.5-inch deficit

Individual Women’s Results

  1. Alexis Raptis — 6:41.18
  2. Tia-Clair Toomey — 7:45.28
  3. Emma McQuaid — 8:01.72
  4. Caroline Conners – 8:36.64
  5. Dani Speegle – 8:57.34
  6. Paige Powers — 9:24.43
  7. Seungyeon Choi — 9:31.93
  8. Alex Gazan — 9:39.33
  9. Emma Lawson — 9:43.37
  10. Arielle Loewen — 10:04.54

Individual Men’s Results

  1. Will Moorad — 6:30.15
  2. Jason Hopper — 6:57.82
  3. Roman Khrennikov — 7:02.22
  4. Enrico Zenoni — 7:07.08
  5. Justin Medeiros — 7:29.07
  6. Spencer Panchik — 7:38.91
  7. André Houdet — 7:44.44
  8. Colten Mertens — 7:55.89
  9. Patrick Wellner — 8:08.35
  10. Guilherme Malheiros – 8:10.35

Day Three Teams Overall Leaderboard

CrossFit Mayhem Freedom is back in first place among the Teams after solid showings in Events Five and Six.

  1. CrossFit Mayhem Freedom — 552 points
  2. CrossFit Oslo Navy Blue — 537 points
  3. CrossFit Invictus — 519 points
  4. CrossFit Mayhem Independence — 504 points
  5. CrossFit Reykjavík — 480 points

[Related: The Best Sled Workouts for Muscle, Strength, Fat Loss, and Recovery]

Day Three Adaptive Leaderboard

Day Three of the Games was Day Two for Adaptive and Age Group athletes, who continued their battle to be crowned the Fittest.

Upper Extremity — Women

  1. Camille Vigneault — 385 points
  2. Anne-Laure Coutenceau — 325 points
  3. Christina Mazzullo — 320 points
  4. Eileen Quinn — 195 points
  5. Elizabeth Bride — 175 points

Upper Extremity — Men

  1. Casey Acree – 500 points
  2. Joshua Maldonado — 375 points
  3. Alex Fiorucci — 215 points
  4. Samuel Pera — 195 points
  5. Xabier Don’t Mendes — 115 points

Lower Extremity — Women

Note: At the time of this writing, there were discrepancies in this division’s leaderboard. These results will be updated to reflect changes as necessary.

  1. Valerie Cohen – 500 points
  2. Amy Bream — 295 points
  3. Molly Moore — 275 points
  4. Natalie Rovirosa — 255 points

Lower Extremity — Men

  1. Rogan Dean — 335 points
  2. Charles Pienaar — 325 points
  3. Ole Kristian Antonsen – 300 points
  4. Elliot Young — 260 points
  5. Luke Reeson — 180 points

Neuromuscular — Women

  1. Morgan Johnson — 450 points
  2. Lauren Taylor — 320 points
  3. Letchen du Plessis — 175 points
  4. Leila Ives — 175 points

Neuromuscular — Men

  1. Brett Horchar — 425 points
  2. Jeremie Perera — 295 points
  3. Benjamin Fallon — 280 points
  4. Kevin Maijer – 200 points
  5. Bart Walsh – 200 points

Day Three Age Group Leaderboard

The Age Group portion picked up the pace before the Finals of these events.

14-15 — Girls

  1. Lucy McGonigle — 420 points
  2. Caroline Saturday — 390 points
  3. Rylee Beebe — 370 points

14-15 — Boys

  1. RJ Mestre — 490 points
  2. Tal Simson — 410 points
  3. Youssef Diab — 360 points

16-17 — Girls

  1. Olivia Kerstetter — 350 points
  2. Trista Smith — 310 points
  3. Sophia Shaft — 290 points

16-17 — Boys

  1. Elijah Subiono — 390 points
  2. Ty Jenkins — 390 points
  3. Caleb McClure — 360 points

35-39 — Women

  1. Aneta Tuker — 330 points
  2. Emilia Leppänen — 310 points
  3. Chyno Cho — 290 points

35-39 — Men

  1. Rogelio Gamboa — 290 points
  2. Bryan Wong — 270 points
  3. Julian Serna — 260 points

40-44 — Women

  1. Jenn Ryan — 360 points
  2. Kelly Friel — 340 points
  3. Rebecca Voigt Miller — 290 points

40-44 — Men

  1. Alexandre Jolivet — 330 points
  2. Rudolph Berger — 330 points
  3. Caine Hayes — 290 points

45-49 — Women

  1. Jennifer Dieter — 270 points
  2. It’s Crawford — 270 points
  3. Michelle Suozzi — 250 points

45-49 — Men

  1. Mike Kern — 360 points
  2. Jason Grubb — 360 points
  3. Vlad Liashkevich — 320 points

50-54 — Women

  1. Kim Purdy — 420 points
  2. Cheryl Brost — 400 points
  3. Nathalie Connors — 370 points

50-54 — Men

  1. Eirik Solen — 350 points
  2. Richard Stevenson — 320 points
  3. Eric C. Smith — 290 points

55-59 — Women

  1. Leigh Coates — 390 points
  2. Shanna Bunce — 350 points
  3. Kim Stambaugh — 310 points

55-59 — Men

  1. Mike Egan — 440 points
  2. Leonardo Wernersbach Lima — 400 points
  3. Antonio Boldrini — 380 points

60-64 — Women

  1. Mary Beth Prodromides — 440 points
  2. Lynne Knapman — 290 points
  3. Shelley Chapple — 290 points

60-64 — Men

  1. Shannon Aiken — 450 points
  2. William Powell — 380 points
  3. Christian Galy — 360 points

65+ — Women

  1. Pia Gund — 410 points
  2. Marcia Yager — 370 points
  3. Patti Walkover -350 points

65+ — Men

  1. Cal Cherrington — 460 points
  2. John Mariotti — 350 points
  3. Osvaldo Tupinamba — 330 points

Saturday, August 6 of the 2022 CrossFit Games should be a competitive doozy. After the fireworks of Day 4 conclude, both Individual divisions and the Teams will be parsed down with a cut of athletes before the climactic Finale on Sunday, August 7. The podium for the Fittest on Earth® champions will soon be around the corner.

Featured Image: William Johnson (@barbellstories on Instagram)





Source link

Leave a Reply